Domů » Vranovská přehrada » Rekreace

Rekreace

Vranovská přehrada - mapa rekreačních lokalit
Rekreační lokality na Vranovské přehradě

Rekreační oblast Vranovské přehrady má několik specifických lokalit, které jsou rozloženy od začátku přehrady až k hrázi.
(1) Podhradí nad Dyjí – vesnička s rekreačními objekty na počátku přehrady, kde začíná vzdutí Vranovské přehrady. Koupání a rybaření spíše říčního typu, vyhlášená houbařská lokalita.
(2) Farářka (Jazovická zátoka) – rozsáhlá chatová oblast.
(3) Chmelnice (Hatimov) – jedno z nejstarších rekreačních míst (známé ještě před zbudováním přehrady). Klidnější lokalita pod zříceninou hradu Cornštejn.
(4) Zátoka Bítov – Horka a oblast (5) Kopaninky – oblasti s plážemi u letoviska Bítov. V zátoce Horka kvalitní Camp Bítov. Rozmanitá turistická lákadla u obce Bítov (hrad, rozhledna, pivovar …).
(6) Babka a (7) Chvalatická zátoka – především chatové oblasti.
(8) Lančovská zátoka – menší pláže, klidnější oblast chat a rekreačních středisek.
(9) Vranovská pláž – největší pláž přehrady, centrum rekreace. Kvalitní camp Vranovská pláž, penziony, hotely, restaurace, půjčovny…
Mnoho rekreačních atrakcí najdete i přímo ve (10) Vranově nad Dyjí.

Koupání

Vranovská přehrada je jednou z nejteplejších přehrad v ČR. V létě se teploty vody pohybují i nad 25 °C (viz. aktuální měření teplot). Koupat na přehradě je obvykle možné již od června, ale i během září.
Koupání ve Vranovské přehradě je vyhledáváno i proto, že kvalita vody v přehradním jezeře je velmi dobrá, o čemž svědčí pravidelná hygienická měření kvality vody.
Na většině rekreačních míst je dobrý přístup do vody

Vodní sporty

Jako doplněk ke koupání je možno provozovat i vodní sporty. Je to např. windsurfing, jízda na loďkách, elektrolodích, kánoích a šlapadlech. Různé typy plavidel je možno zapůjčit v půjčovně elektrolodí Bítov , v půjčovně na hrázi přehrady nebo v půjčovně na Vranovské pláži.
Zájemcům o speciální druhy vodních sportů nabízí Vranovská přehrada i potápění a jachting.

Koupání na Vranovské pláži
Vranovská přehrada – koupání

Rybaření

Vranovská přehrada (mimopstruhový revír Dyje č.15) je mezi rybáři vyhlášená především pro úlovky kapitálních dravců (sumci, štiky, candáti, úhoři, boleni…). V tomto revíru byla ulovena o největší ryba v ČR – sumec, 94kg. Významná je i bohatá osádka bílých ryb – především kapři a cejni. Rybáři mohou podrobnosti o rybolovu zjistit v popisu mimopstruhového revíru Dyje č.15.
Pod přehradní hrází se nachází vyhledávaný pstruhový revír Dyje č.14 a na území NP Podyjí hraniční revír Dyje č.13.

Lodní doprava

Jednou z vyhledávaných atrakcí Vranovské přehrady je lodní doprava. Na Vranovské přehradě jsou 2 lodní dopravy.
Pravidelná lodní doprava (podle jízdního řádu) funguje obvykle u obou společností především o prázdninách. Přístaviště na trase lodních doprav jsou: hráz/pláž přehrady, Lančovská zátoka, Chvalatice, Bítov-Kopaninky, Bítov-Horka, Bítov-hrad a Chmelnice.
Mimo sezónu se konají především nepravidelné vyhlídkové okružní plavby nebo nepravidelná doprava mezi hrází a hradem Bítov.

Vranovská přehrada - hydrobus Dyje
Loď Dyje – Osobní lodní doprava, Vranovská přehrada

Firmy provozující lodní dopravu na Vranovské přehradě:

Osobní lodní doprava s.r.o. – firma provozuje 2 hydrobusy Dyje a Vranov
E-mail: info@oldvranov.cz
Telefon: (+420) 773 141 323

Lodní doprava Vranov s.r.o. – firma provozuje 3 lodě Poseidon, Valentýna a Viktorie
E-mail: lodnidopravavranov@seznam.cz
Telefon: (+420) 720 382 783

Aktuální plavby, jízdní řády a další informace naleznete na stránkách obou lodních doprav.
Lodě mohou přepravovat i jízdní kola.

Cykloturistika, turistika, turistické cíle

Aktivity spojené přímo s přehradou lze doplnit i o další možnosti rekreace.
Cykloturistika – terény v oblasti Vranovské přehrady jsou náročnější, a to především co se týká převýšení. Pro usnadnění přesunu s bicykly lze však plánovanou trasu kombinovat s lodní dopravou nebo s linkami cyklobusů.
Cykloturistiku lze provozovat i v sousední oblasti NP Podyjí.
Turistika – u Vranovské přehrady (okolí Vranovské pláže, Vranov nad Dyjí, Bítovsko, Podhradí nad Dyjí i jinde) je mnoho značených turistických i místních tras. Zajímavou možností jsou i tzv. hledačky (zábavné vycházky s úkoly, určené hlavně pro rodiny s dětmi).
Turistické cíle – u přehrady jsou hojně navštěvované. Vybrat si můžete z historických památek Vranovska nebo je možné navštívit přímo Perlu Podyjí – Vranovský zámek. Kromě historických památek lze navštívit i další atrakce v regionu.

Zřícenina Cornštejn nad Vranovskou přehradou
Vranovská přehrada – zřícenina hradu Cornštejn