Domů » Vranov nad Dyjí » Městys Vranov nad Dyjí

Městys Vranov nad Dyjí

Základní informace o obci

Znak
Městys Vranov nad Dyjí
znak

WWW stránky: oficiální stránky Městyse Vranov nad Dyjí
Poloha: 48°53’41.028″N, 15°48’45.180″E (viz. mapa – kudy do Vranova nad Dyjí)
Nadmořská výška: 312 m n.m.
Rozloha: 1342 ha
Počet obyvatel: cca 830
Územní členění: Jihomoravský kraj (bývalý okres Znojmo)
Ostatní statistické údaje zde.

Historie Vranova nad Dyjí

Vranov nad Dyjí (německy Frain an der Thaya) je zmiňován v Kosmově kronice již k roku 1100. Jako osada byl Vranov nad Dyjí zbudován pod hradem, v údolí řeky Dyje. Hrad by postupně přestavěn do současné podoby Vranovského zámku, se kterým je dále spojena historie obce.

Za třicetileté války bylo městečko vypleněno, hrad však dobit nebyl.
V 19. století dosáhlo vranovské panství velkého rozmachu. V okolí Vranova nad Dyjí byl vybudován rozsáhlý lesopark a samotné městečko se proslavilo především výrobou vranovské kameniny typu wedgwood.

Ve 20. století se dostal Vranov nad Dyjí do povědomí především stavbou Vranovské přehrady (1931-1934). Možnosti rekreace na přehradě se významně rozšířili po roce 1991, kdy byl v oblasti pod Vranovem nad Dyjí vyhlášen Národní park Podyjí.

Vranov nad Dyjí - historická fotografie
Historická fotografie – Vranov nad Dyjí

Služby, vybavenost a doprava

Cyklobus - Vranov nad Dyjí
Vranov nad Dyjí – cyklobus

TICTturistické informační centrum  Vranov nad Dyjí (infocentrum@ouvranov.cz) je v provozu obvykle od dubna do konce září o víkendech, o prázdninách pak denně. Mimo sezónu můžete získat informace i na info@vranovnaddyji.cz.
Služby
– celoročně jsou ve Vranově nad Dyjí v provozu 2 prodejny potravin a doplňkového zboží. K dispozici je i několik rastauarcí a široký výběr ubytování. V místě jsou i lékařské ordinace (praktický lékař, zubař), lékárna, pošta, obecní knihovna, místní oddělení Policie ČR, benzínová čerpací stanice a autoopravna.
Bankomat (KB) – je umístěn na budově Úřadu městyse Vranov nad Dyjí a je v provozu NON-STOP.
Církev – v obci je římskokatolická farnost FATYM. Bohoslužby jsou pravidelně slouženy v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie i v dalších obcích Vranovska.
Doprava
 –  – dopravní spojení je z Vranova nad Dyjí do Znojma a do okolních obcí autobusové, autobus jezdí i k nejbližšímu vlakovému nádraží v Šumné (cca 8 km). V sezóně je k dispozici i osobní lodní doprava po Vranovské přehradě, turistický kolový vláček a cyklobus zajíždějící do NP Podyjí.