Domů » NP Podyjí » Tipy pro návštěvníky NP Podyjí

Tipy pro návštěvníky NP Podyjí

NP Podyjí nabízí svým návštěvníkům a milovníkům přírody mnoho vyhlídek a turistických cílů a je zde i mnoho rekreačních aktivit.
Pro zachování jedinečné přírody v oblasti národního parku je nutno dodržovat pravidla, která stanovuje Návštěvní řád NP Podyjí.

Turistické cíle v NP Podyjí

NP Podyjí - Hardeggská vyhlídka, hrad Hardegg
Hardeggská vyhlídka

V NP Podyjí najdou návštěvníci nejen jedinečné přírodní lokality, ale mohou poznat zajímavé technické památky, drobné stavby, vyhlídky, historické objekty nebo malebná městečka a obce.
V následujícím textu jsou uvedena některá z nejvyhledávanějších míst v NP Podyjí.

Čížovnávštěvnické centrum NP Podyjí, zbytky tzv. „železné opony
Hardeggská vyhlídka – vyhlídka na české straně hranice, je z ní vidět údolí řeky Dyje a rakouské městečko Hardegg se stejnojmenným hradem
Hardegg – nejmenší rakouské město je přístupné přechodem pro pěší a cyklisty, možnost návštěvy hradu Hardegg a návštěvnického centra NP Thayatal
Nový Hrádek – zřícenina hradu leží přímo v centru NP Podyjí. Z ochozů na cimbuří je jedinečný výhled na meandrující řeku Dyji procházející národním parkem
Hamerské vrásy – jedinečný skalní útvar na vstupu do NP Podyjí ve Vranově nad Dyjí
Vinice Šobes – jedna z nejstarších vinic Znojemska, jedinečná poloha viničné trati přímo v národním parku
Sealsfieldův kámen – vyhlídka na kaňon řeky Dyje v jižní části národního parku
Králův stolec – vyhlídka nad Znojemskou přehradou
Pastviny exmoorských koní – nový projekt NP Podyjí, divocí koně ve volné přírodě
Heiliger Stein – kultovní místo s výhledem na rakouské i moravské viničné trati

Výše je uvedeno jen několik výletních cílů, vybrat si můžete i z mnoha dalších možností.

Rekreační aktivity v NP Podyjí

K dalším aktivitám v NP Podyjí uvádíme následující tipy:

Akce Správy NP Podyjí pro veřejnost – každý rok pořádá Správa NP Podyjí řadu tematicky zaměřených vycházek s odborným výkladem. Obdobné akce jsou pořádány i pro školy.
Akce NP Thayatal pro veřejnost – rakouský NP Thayatal pořádá i akce pro české návštěvníky
Vycházky s certifikovanou průvodkyní NP Podyjí – skupiny i rodiny si mohou domluvit vycházku do NP Podyjí se zasvěceným výkladem průvodkyně. Je možno domluvit různé trasy dle zájmu a zdatnosti zájemců.
Různé možnosti jak prozkoumat NP Podyjí – nejenom pěšky (turistika), ale i na kole (cykloturistika) nebo dokonce na koni se lze pohybovat po NP Podyjí a využívat sítě turistických, cykloturistických a jezdeckých stezek. Někde jsou i trasy vhodné pro rodiny s kočárky nebo pro vozíčkáře.
Hledačky (questing) v NP Podyjí a jeho okolí – zábavné vycházky s pátráním a zajímavými poznávacími úkoly (nejenom pro rodiny s dětmi).
Využití veřejné dopravyautem do NP Podyjí je vjezd zakázán. Vozy musíte odstavit na záchytných parkovištích. Pohodlnější je naplánovat si výpravu do NP Podyjí s využitím hromadných dopravních prostředků. V sezóně jsou zavedeny speciální autobusové a cyklobusové linky vedoucí po hranici NP Podyjí.
Zimní turistika v NP Podyjí – (včetně možnosti běžkování) je netradiční, avšak o to zajímavější formou rekreace. Příroda NP Podyjí a Vranovska je atraktivní nejenom v létě, ale má své kouzlo po celý rok, od jara do zimy.

Cykloturistika v NP Podyjí
NP Podyjí – cykloturistika