TOPlist

 

Vranov nad Dyjí ubytování

Koupání a vodní sporty

Relaxace
a wellness

 Turistika
a cykloturistika

Kulturní a historické památky,
technické zajímavosti

 Vinařství
a víno

Rybaření
a houbaření

 

Koupání a vodní sporty

Vranovská přehrada patří mezi nejteplejší přehrady v České republice. Teplota vody často umožňuje koupání již od začátku června a letní sezóna zde končí teprve v první polovině září. Kvalita vody v přehradním jezeře je dlouhodobě hodnocena jako velmi dobrá. Díky pozvolnému vstupu do vody je písčitá vranovská pláž vhodná i pro malé dětí. Příznivci aktivního odpočinku zde naleznou volejbalové hřiště, pingpongové stoly, tobogán, půjčovnu loděk, vodních šlapadel a sportovních potřeb. Velmi příznivé podmínky poskytuje Vranovská přehrada i vyznavačům dalších vodních sportů (např. windsurfing a jachting).

Vranovská pláž - Vranovská přehrada

Vranovská pláž - Vranovská přehrada - tobogán

Městská plovárna Louka - Znojmo

Městská plovárna Louka - Znojmo (plán cesty) - aquapark nabízí kondiční a rekreační bazény (teplota vody 26°C), ostrov s proudovým kanálem, vodní atrakce, skluzavky, tobogán, hřiště pro plážový volejbal, míčové hry, streetball, stolní tenis, dětské brouzdaliště, hřiště s prolézačkami a pískoviště.

 

Koupaliště Pohoda - Únanov (plán cesty) - moderní rekreační areál zahrnuje plavecký a rekreační bazén, brouzdaliště pro děti, skluzavky, tobogán a další vodní atrakce (vodní jeskyně, masážní lůžka, divoký kanál), hřiště pro plážový volejbal, míčové hry, stolní tenis, ruské kuželky, petanque, tenisové kurty.

Relaxace a wellness

Termální lázně Laa an der Thaya (plán cesty) - 60 000 m² pro odpočinek za každého počasí: termální bazény (teplota vody 34-36°C, podvodní masáže, světelné efekty a podvodní hudba), Dětský svět (bazén a skluzavka pro nejmenší, animace pro větší děti, tobogán), Svět saunování (sauna, parní lázně, whirlpool, odpočinkové zóny). Venkovní část areálu je využívána jako letní koupaliště (teplota vody 22-26°C, lehátka a slunečníky, aquaaerobic, plážový volejbal).

Termální lázně Laa an der Thaya

Sportovně kulturní centrum Sýpka Jevišovice (plán cesty) – široká nabídka aktivit pod jednou střechou: bowling (2 dráhy), kulečník, kuželky, fotbálek a šipky, relaxační a wellness zóna (bazén s teplotou vody 27-28 °C, vířivka, vodní a vzduchové hřiby, podvodní masážní lavice, sauna, perličkové koupele a masáže).

Turistika a cykloturistika

Národní park Podyjí je zpřístupněn sítí přehledně značených cest. Turistické stezky (cca 70 km) a cyklistické trasy (přímo v NP Podyjí téměř 30 km) jsou komunikačně napojeny na standardní systémy tras nejen na území naší republiky, ale i v rakouské části Podyjí - Nationalpark Thayatal. Při vhodné kombinaci tras tak máte možnost shlédnout prakticky celé území národních parků po obou březích řeky Dyje.
K velice vyhledávaným patří přibližně 12 km dlouhý úsek spojující Vranov nad Dyjí a rakouský Hardegg (
hraniční přechod Čížov - Hardegg pro pěší a cyklisty). Z tohoto nejmenšího rakouského města, kterému vévodí bývalý hraniční hrad, můžete pokračovat na naší i rakouské straně po turistických stezkách jihovýchodním směrem až pod Znojmo.
Máte-li v plánu kratší vycházku v bezprostředním okolí městečka Vranov nad Dyjí, vyberte si některou ze značených místních vycházkových tras s neobvyklými vyhlídkami a pohledy na údolí řeky Dyje.

 

Znojemské vinobraní - historický průvod

Kulturní a historické památky, technické zajímavosti

Vranov nad Dyjí a jeho okolí nabízí milovníkům historie a kulturních památek celou řadu lákavých námětů pro výlet. V nejbližším okolí můžete navštívit například hrad Bítov, zámek Uherčice a Jevišovice, zříceniny Frejštejn, Cornštejn a Nový Hrádek. Pokud Vám čas dovolí, čekají na Vás i další památky – sice o něco  vzdálenější, ale přesto neméně zajímavé.

Také historické město Znojmo hýří pamětihodnostmi téměř na každém kroku. Za návštěvu stojí nejen místní hrad a rotunda sv.Kateřiny či minoritský klášter, ale i jedinečné znojemské podzemí, radniční věž či Loucký klášter. Zejména Vaše děti určitě ocení, jestliže k prohlídce využijete vyhlídkový vláček, který s Vámi během 90 minut projede znojemskou historií křížem krážem.
Podzimním víkendovým cílem, oblíbeným napříč generacemi, se v posledních letech opět stává 
Znojemské historické vinobraní
Pokud se zajímáte spíše o techniku, nemělo by Vaší pozornosti ujít například ion nbídnout například
muzeum historických vozidel Tatra v Bítově, muzeum motocyklů v Lesné, historický vodní mlýn ve Slupi, nebo areál československého předválečného opevnění ve Vranově nad Dyjí.

 

Znojemsko - víno a vinařské zajímavosti

Víno a Znojemsko Znojemsko patří k sobě. Jestliže se o nich chcete dozvědět více, pak jste tu správně. Jednu z možností, jak spojit příjemné s užitečným, nabízí vinařský turistický program.Cílem Vašich cest za poznáním se může stát Moravský sklípek v Šatově, unikátní malovaný sklep v Šatově, Křížový sklep v Příměticích - největší ve střední Evropě, muzeum vinařství - Loucký klášter ve Znojmě nebo unikátně položená vinice Šobes přímo v NP Podyjí.
Máte-li v úmyslu své poznatky dále prohloubit a obohatit o praktické zkušenosti, věnujte alespoň jeden večer  posezení v některém z místních typických sklípků.

Přestože Vranov nad Dyjí neleží přímo v centru vinařské oblasti, stává se každoročně svědkem zajímavé události -
ukládání sektu na dno Vranovské přehrady. Zde víno po celý rok dozrává a získává potřebné atributy kvality. Uložení sektu každioročně provází i dražba a slavnostní výlov sektu staršího ročníku.

 

Rybaření

Vranov nad Dyjí, Vranovská přehrada i okolní soukromé rybníky nabízejí rybářům opravdu rozmanité možnosti.

DYJE č.14  - pstruhový revír najdete v řece pod Vranovskou přehradou. Pro rybaření je v tomto revíru zpřístupněna i část Národního parku Podyjí, a to v místech, kam se "nerybář" nemůže dostat. Velmi dobré úlovky pstruhů a lipanů lze očekávat především od konce srpna do konce října a také po zahájení rybářské sezóny (od poloviny dubna do konce května). V řece bývá pravidelně vysazován pstruh potoční a lipan. Ten se loví na DYJI č.14 hlavně v podzimním období. Dále se tu vyskytuje pstruh duhový a siven americký.

 

Rybaření na pstruhovém revíru Dyje

DYJE č.13  - pstruhový revír se celý rozkládá v oblasti NP Podyjí. Dyje v této oblasti tvoří hranici mezi oběma sousedícími státy, a proto zde rybáři musí dodržovat přísnější ustanovení rybářského řádu platná pro tyto vody. Přístup k vodě je umožněn jen v některých místech národního parku, a to pouze pěšky. Odměnou po namáhavější cestě Vám však bde zážitek z rybolovu v klidu a tichu panenské přírody.

DYJE č.15 - mimopstruhový revír (ÚN Vranov) tvoří celá Vranovská přehrada i s částí svých přítoků (Dyje a Želetavka). Přehrada sama o sobě sice dosahuje délky 35 km, ale díky jejím četným meandrům jsou všechny oblasti s odlišnými stanovišti ryb vzdáleny maximálně 15 km od Vranova nad Dyjí. Ve vlastním přehradním jezeře, Švýcarské a Lančovské zátoce se loví hlavně štiky, boleni, candáti (rekord r.1997 je 11,90 kg) a kapři, na Bítovsku jsou to kromě kaprů především cejni, Oblast Farářka je vyhlášená rekordními úlovky sumců a na okraji přehrady v Podhradí nad Dyjí lze s úspěchem lovit i úhoře.  V rámci ČR zaznamenala ÚN Vranov rekordní úlovky: sumec (94 kg), štika (27,20 kg) a úhoř (4,20 kg).
Členové rybářského svazu si mohou zakoupit povolenku přímo ve Vranově nad Dyjí - viz.
aktuální ceny povolenek.

 

Soukromý rybník "U Jejkala" kvalitně zarybněný rybník (kapři, líni) v malebném prostředí na pokraji NP Podyjí. Povolenku na tento rybník je možno zakoupit přímo ve Vranově nad Dyjí. Zájemce o povolenku nemusí být členem rybářského svazu.

Soukromý revír - rybník "U Jejkala" v NP Podyjí, možnost rybolovu

Houbaření

Za příznivých klimatických podmínek se lesy v okolí Vranova nad Dyjí stávají houbařským rájem. Na území národního parku upravuje sběr lesních plodin Návštěvní řád NP Podyjí.

 

   Vranov nad Dyjí - ubytování:

Telefon:

E-mail:

WWW :

   Penzion Relax

(+420) 607 758 045

relax@vranovnaddyji.cz

www.relax.vranovnaddyji.cz